Zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- Opis sprawy
Zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wydaje się na wniosek osoby ubiegającej się o zaświadczenie.
Zaświadczenie wydaje się, jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa albo osoba ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
Zaświadczenie o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wymagane do dokonania zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zamiaru zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części (zaświadczenie stanowi jeden z wymaganych załączników do zgłoszenia).
Przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń.
Aby uzyskać zaświadczenie należy złożyć stosowny wniosek wraz z wymaganymi załącznikami.
- Wymagane dokumenty
Wniosek o wydanie zaświadczenia o zgodności zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (formularz do wypełnienia).
Wniosek powinien obowiązkowo zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz jego adres;
- oznaczenie nieruchomości, której dotyczy wniosek poprzez wskazanie numeru ewidencyjnego działki i numeru obrębu oraz adresu (nazwy ulicy i numeru porządkowego);
- określenie dotychczasowego i zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
- własnoręczny podpis osoby występującej z wnioskiem lub osoby upoważnionej.
Do wniosku należy dołączyć:
- kopię mapy zasadniczej lub ewidencyjnej z zaznaczonym obiektem budowlanym objętym wnioskiem, przewidzianym do zmiany sposobu użytkowania;
- charakterystykę inwestycji w przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego na funkcję produkcyjną;
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej z tytułu wydania zaświadczenia;
- pełnomocnictwo (oryginał lub urzędowo poświadczony odpis) - w przypadku ustanowienia pełnomocnika, wraz z dowodem uiszczenia stosownej opłaty skarbowej.
Wymagane dokumenty należy złożyć bezpośrednio w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim (Budynek A, parter), w godzinach pracy urzędu, albo przesłać pocztą na adres:
Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim,
ul. POW 10/16,
97-200 Tomaszów Mazowiecki.
W przypadku braków formalnych w złożonym wniosku wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
Przed wydaniem zaświadczenia organ może przeprowadzić w koniecznym zakresie postępowanie wyjaśniające.
- Opłaty
Za wydanie zaświadczenia oraz za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury (od każdego stosunku pełnomocnictwa lub prokury) pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł.
Opłatę skarbową wpłaca się z chwilą powstania obowiązku jej zapłaty, tj. z chwilą złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia lub dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury.
Nie podlega opłacie skarbowej wydanie zaświadczenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego – wydanie zaświadczenia dotyczącego obiektu budowlanego z przeznaczeniem na funkcję mieszkalną.
Zwolnieniu z opłaty skarbowej podlega dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia:
- poświadczony notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów;
- jeżeli pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu;
- jeżeli mocodawcą jest podmiot określony w art. 7 pkt 1-5 ustawy opłacie skarbowej.
Opłatę skarbową należy wnieść:
- w kasie Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. P.O.W. 10/16 (Budynek A, parter), lub
- na rachunek bankowy Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.
- Jednostka odpowiedzialna
Wydział Architektury Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim
ul. POW 10/16, 97-200 Tomaszów Maz.
Budynek A, piętro II, pok. nr 41 i 43, tel. 44-72-62-547, -560, -562, -500.
- Sposób i termin załatwienia sprawy
Wydanie przez Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego zaświadczenia albo postanowienia o odmowie wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez wnioskodawcę.
Wydanie zaświadczenia następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia.
Dokument może być wysłany pocztą na adres wskazany we wniosku albo odebrany osobiście przez wnioskodawcę lub przez upoważnioną przez niego osobę (o sposobie odbioru dokumentu decyduje wnioskodawca we wniosku).
- Tryb odwoławczy
Na postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia bądź zaświadczenia o treści żądanej przez wnioskodawcę służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Piotrkowie Trybunalskim, wniesione za pośrednictwem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
- Podstawa prawna
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej.
- Informacje dodatkowe
Jeżeli dla określonego we wniosku terenu nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wydaje się postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia, a jeżeli zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego jest niezgodny z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wówczas wydaje się postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia o treści żądanej przez wnioskodawcę.
W przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla określonego we wniosku terenu w celu dokonania zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego należy wystąpić do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a następnie dokonać zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej lub wystąpić o pozwolenie na budowę, jeżeli zamierzona zmiana sposobu użytkowania wymaga wykonania robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę.
Zgłoszenia należy dokonać przed dokonaniem zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części. Dokonanie zgłoszenia po zmianie sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części nie wywołuje skutków prawnych.