Zdjęcie do dowodu lub paszportu – jak zrobić je prawidłowo

W czasach pandemii koronawirusa, szczególnie osobom starszym, schorowanym, którym kończy się dowód lub inny dokument, czasami trudno jest zrobić prawidłowo zdjęcie, spełniające wymogi niezbędne do szybkiego i sprawnego wyrobienia stosownego dokumentu. Aby zaoszczędzić takim osobom ewentualnych problemów, prześledźmy raz jeszcze podstawowe zasady dotyczące zdjęcia, które dołączymy do wniosku złożonego w Urzędzie Miasta o wydanie dowodu osobistego.

Wszyscy uwielbiamy zbierać pamiątkowe fotografie, pamiętajmy jednak:

nasze zdjęcie powinno być aktualne, zrobione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Twoja fotografia musi przedstawiać przede wszystkim Ciebie, a więc:

na zdjęciu nie można mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które utrudniają rozpoznanie,
• zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę (od jej czubka) oraz górną część barków,
• twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia.

Przy wykonywaniu zdjęcia pamiętaj o tym, że: Twoja twarz na zdjęciu

musi być skierowana prosto w obiektyw aparatu, głowa nie może być przekrzywiona,
• owal twarzy powinien być widoczny (bez półprofilu),
• musi mieć naturalny wyraz, zamknięte usta i widoczne brwi,
• oczy muszą być naturalnie otwarte, skierowane prosto w obiektyw, wyraźnie widoczne wraz ze źrenicami (nie mogą być zakryte przez włosy),
• niedopuszczalny jest efekt tak zwanych czerwonych oczu,
• uszy nie muszą być widoczne,
• fryzura może wystawać poza obrys zdjęcia.

Ważne!: Jeśli stan Twojego zdrowia nie pozwala spełnić tych wymogów, można mieć zamknięte oczy, otwarte usta i nienaturalny wyraz twarzy na zdjęciu.

Nie zapomnij o tym, co jeszcze znajdzie się na zdjęciu – pamiętaj o tle i oświetleniu, które powinno być:

białe, oświetlone jednolicie, pozbawione cieni i elementów ozdobnych,
• twarz na zdjęciu musi być równomiernie oświetlona (niedopuszczalne są odbicia światła na skórze czy włosach i cienie na twarzy),
• na zdjęciu może być jedynie osoba, która jest fotografowana.

Zwróć uwagę na technikalia; ostrość, kontrast i jakość zdjęcia:

• zdjęcie musi być ostre i odpowiednio kontrastowe,
• kontur głowy nie może wykazywać prześwietleń tła,
• nie może mieć załamań lub innych uszkodzeń powierzchni,
• musi odwzorowywać naturalny kolor skóry.

Co o zdjęciu powinny wiedzieć osoby z wadą wzroku:

okulary korekcyjne – można je mieć na zdjęciu, jeśli oczy są dobrze widoczne, a w szkłach nie odbija się światło,
• soczewki kontaktowe – można w nich być na zdjęciu, jeśli nie zmieniają one naturalnego kształtu i koloru twoich oczu,
• wrodzone lub nabyte wady wzroku – można mieć na zdjęciu ciemne okulary, wtedy do wniosku o dowód należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.

Jeśli wniosek o dowód składany jest przez Internet– należy dołączyć orzeczenie w postaci dokumentu elektronicznego podpisanego przez wystawcę  albo skan orzeczenia, a oryginał przekazać urzędnikowi przy odbiorze dowodu.

Zdjęcie z nakryciem głowy, kto może takie dołączyć do wniosku:

można je mieć na zdjęciu w przypadku osób należących do wspólnoty religijnej – jeśli twarz jest nadal widoczna, wtedy do wniosku o dowód należy dołączyć zaświadczenie, które potwierdzi przynależność do wspólnoty wyznaniowej (dotyczy to wyłącznie wspólnot zarejestrowanych w Polsce). W przypadku wniosku o dowód składany przez Internet – należy dołączyć zaświadczenie w postaci dokumentu elektronicznego albo skan zaświadczenia, a oryginał przekazać urzędnikowi przy odbiorze dowodu,
• cały owal twarzy oraz linia uszu muszą być odsłonięte.

Zdjęcie z biżuterią, czy raczej bez biżuterii?

zaleca się aby osoba fotografowana nie posiadała biżuterii w uszach i innych częściach twarzy, która zasłania owal twarzy lub ingeruje w jednolite tło, chyba że wyjęcie elementów biżuterii wiąże się z uszkodzeniem uszu lub twarzy.

Zdjęcie osób, które noszą zarost:

• jeśli zarost nie utrudnia rozpoznania – można mieć na zdjęciu zarost, brodę lub wąsy.

Zdjęcie dziecka do 5. roku życia:

dziecko może mieć zamknięte oczy, otwarte usta i nienaturalny wyraz twarzy (na przykład uśmiech),
• twarz dziecka powinna być odsłonięta (nie może być zasłonięta włosami lub zabawką),
• dziecko powinno trzymać głowę prosto,
• zdjęcia muszą mieć tło jasne i jednorodne (bez innych osób w kadrze).

Informacje dodatkowe:

Jeśli zdjęcie jest wykonane prawidłowo, ale z powodu choroby, wypadku czy cech fizycznych są na nim zamknięte oczy, otwarte usta lub nienaturalny wyraz twarzy, urząd może zaakceptować takie zdjęcie.

I na koniec niezwykle ważna informacja o obowiązującym formacie zdjęcia:

Format zdjęcia

• wniosek składany przez Internet
• – należy dołączyć kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej o rozdzielczości minimalnej 492 x 633 piksele i wielkości maksymalnej do 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość),

• wniosek składany w urzędzie
• – należy dołączyć kolorowe zdjęcie na papierze w formacie 35 mm x 45 mm (szerokość x wysokość).

Do urzędu należy przynieść wydrukowane zdjęcie.