Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2022-04-06

Wymiana doświadczeń z zakresu gospodarowania odpadami i pomoc uchodźcom. Prezydent z roboczą wizytą w Tortonie

Samorządowcy Tomaszowa Mazowieckiego i Jarocina przebywali 28 oraz 29 marca z roboczą wizytą we włoskiej Tortonie. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie gospodarki komunalnej oraz pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy.


Samorządowcy spotkali się z burmistrzem Tortony Federico Chiodim, przewodniczącym Rady Miasta Giovannim Ferrarim Cuniolo oraz przedstawicielami przedsiębiorstwa które, od 25 lat zajmuje się działalnością komunalną w regionie.

Podczas dwudniowej wizyty prezydent Marcin Witko miał również okazję odwiedzić zakład w miejscowości Santhià, w którym  zastosowano technologię kompostowania i fermentacji beztlenowej odpadów. Te wykorzystywane są następnie  jako alternatywne paliwo dla pieców do wypalania cementu oraz biometan, który jest bezpośrednio wtłaczany do sieci i stosowany zamiast metanu kopalnego do ogrzewania domów lub jako paliwo.

 Obok tematów dotyczących tzw. „zielonej technologii” wykorzystywanej przez przedsiębiorstwo Entsorga, wymieniono się także doświadczeniami związanymi z pomocą udzielaną uchodźcom z Ukrainy. Władze Tortony także w tym zakresie posiadają doświadczenie pochodzące jeszcze z czasów wojny na Bałkanach towarzyszącej rozpadowi dawnej Jugosławii. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe działania pomocowe i kierunki ich dalszej organizacji. Rozmawiano również o doświadczeniach w ramach walki z Covid-19. Włochy, a w szczególności okolice Tortony jako pierwsze w Europie musiały stawić czoła pandemii. To właśnie w Tortonie powstał szpital covidowy. Wymiana samorządowych doświadczeń jest niezwykle ważna w podejmowaniu działań.

 
Niewykluczone,  że odbędzie się rewizyta, w czasie której gościom z Włoch zostaną zaprezentowane dotychczasowe działania władz Tomaszowa Mazowieckiego i Jarocina w tematach poruszanych w ramach roboczej wizyty.


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij