Spotkanie „Kronikarzy”

Spotkanie w ramach I Tomaszowskiego Przeglądu Kronik Organizacji Pozarządowych działających na terenie naszego miasta odbyło się 13 czerwca w siedzibie OSP w Tomaszowie Mazowieckim - Białobrzegi. Pomysłodawcą spotkania ,,Kronikarzy’’ była dh Alicja Puchalska – Prezes i kronikarz OSP w Białobrzegach.

Na przegląd wpłynęły kroniki; Abstynenckiego Stowarzyszenia Kluby Wzajemnej Pomocy ,,Ala’’, Stowarzyszenia Amatorów Plastyków, Tomaszowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Krajowego Stowarzyszenia Seniorów ,, Pasja’’, Tomaszowskiego Stowarzyszenia ,,Amazonki’’, Szkoły Podstawowej nr.6 (Białobrzegi), Przedszkola nr. 10 (Białobrzegi), Klubu Kwadransowych Grubasów, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Ochotniczej Straży Pożarnej Białobrzegi. Ta ostatnia kronika ma w tym roku swój jubileusz 35 – lecia powstania. Od początku pisana jest przez dh Alicję Puchalską.

W wydarzeniu wzięli udział: Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Wanda Rybak, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Krzysztof Kukliński, Dyrektor Tomaszowskiego Archiwum dr Andrzej Wróbel – historyk, Jarosław Pązik – historyk amator, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP, Wiceprezes Oddziału Wojewódzkiego Klubu Kronikarza Strażaków oraz inni członkowie organizacji pozarządowych, które przekazały kroniki na przegląd.

Białobrzeskie spotkanie było okazją do wymiany spostrzeżeń, opowieści a także oczekiwań kronikarzy, by te pisane ręcznie kroniki – perły ujrzały światło dzienne, by zobaczyli je mieszkańcy miasta.

Na koniec dr Andrzej Wróbel wręczył autorce jubileuszowej kroniki wydany pod swoją redakcją album zatytułowany ,,Dzieje Tomaszowa Mazowieckiego w źródłach archiwalnych zaklęte’’. Wszyscy kronikarze otrzymali upominki.