• Data opublikowania: 2015-11-05

Przyjaciele planety Ziemia w bibliotece

W myśl znanego przysłowia: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży MBP uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Nr 8 uczestniczyli w warsztatach o tematyce ekologicznej. Były to już drugie zajęcia w ramach akcji "Czytam w Bibliotece".

Hasło spotkania brzmiało: "Przyjaciele planety Ziemia". Dzieci, które uczestniczyły w zajęciach, bez wątpienia można nazwać miłośnikami przyrody. Nieobce są im takie pojęcia, jak: recykling czy segregacja śmieci. Dzieci dowiedziały się, do jakiego pojemnika powinny trafiać poszczególne odpady. Przyjaciele planety Ziemia wkładali do żółtego kosza tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, do zielonego szkło kolorowe, zaś do białego pojemnika szkło bezbarwne, do czerwonego zostały wrzucone metalowe rzeczy, a do niebieskiego makulatura. Dzieci dowiedziały się również, co należy zrobić z odpadami organicznymi, jak obierki, resztki jedzenia, suche liście czy skoszona trawa oraz gdzie się wywozi zużyty sprzęt AGD i RTV, baterie oraz zużyte leki. Następnie uczestnicy zajęć wspólnie czytali książkę pt. "Marta i ufoludek" Wojciecha. Nie obyło się bez zajęć plastycznych. Dzieci wykonały z przeróżnych materiałów swoich kosmitów, nadały imiona ufoludkom i wymyśliły, z jakich planet pochodzą. Ostatnim zadaniem było stworzenie przez uczniów kompozycji-obrazu pt. "Statek kosmiczny przyjaciół Ziemia".

Na zakończenie uczestnicy spotkania pozowali do wspólnego zdjęcia, dostali pamiątkowe dyplomy i teczki "Czytam sobie w bibliotece" oraz obiecali, że nigdy nie będą zaśmiecać naszej planety. Organizatorem wspomnianego projektu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Wydawnictwo Egmont.