Laureaci Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej

Maj roku 2024 jest to ważny okres dla naszego kraju, gdyż wiąże się z jubileuszem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 13, Anna Gabryszewska-Anteczek i Aneta Koścista, zorganizowały Powiatowy Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pod hasłem 20-lecie Polski w strukturach UE.

Celami konkursu były: popularyzacja i upowszechnianie wiedzy na temat Unii Europejskiej, promowanie integracji europejskiej, a także kształtowanie szacunku do historii, kultury, tradycji i aktywnych postaw obywatelskich.

Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, międzyszkolnego i finałowego. Wzięło w nim udział 124 uczniów z 17 szkół powiatu tomaszowskiego.

W etapie międzyszkolnym przeprowadzonym 10 maja w auli Filii Uniwersytetu Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim wyłoniono dziesięcioro najlepszych uczestników, którzy zakwalifikowali się do finału w dniu 24 maja 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 13. Turniej podzielony został na dwie części: test pisemny oraz interaktywny quiz wiedzy pn. Europa wczoraj i dziś. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami na temat położenia krajów UE, historii, zabytków, ważnych wydarzeń, a także rozpoznać znane postaci, miejsca czy flagi. Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania „na żywo” zmagań podopiecznych przez ich nauczycieli, a także zaproszonych gości: Patrycję Starostę – Sekretarza Biura Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Marka Belki, Iwonę Sierchę – Asystenta Krajowego Posła do Parlamentu Europejskiego dr. Witolda Waszczykowskiego, Adriana Witczaka – posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Iwonę Sudak – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.

Finał uświetnił występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13.

Ogłoszenie wyników nastąpiło po zsumowaniu punktów z I i II części zmagań. Wiedzę uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie:

- przewodniczący: mgr Hubert Taładaj -Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW. Doktorant w Katedrze Polityki Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego
-członkowie: mgr Maciej Błaszczyk – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim, mgr Cezary Seredyn – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Laureaci:

I miejsce Bartosz Frankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Maz.
II miejsce Jakub Piechna ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Maz.
III miejsce Michał Marchewka ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Tomaszowie Maz.

Pozostali finaliści kolejności alfabetycznej to:

Wiktoria Cieplucha ze Szkoły Podstawowej w Rokicinach,
Igor Górski ze Szkoły Podstawowej w Wiadernie,
Jakub Kwapisz ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie,
Zofia Lechowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Maz.,
Maja Ostrowska ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie,
Martyna Raczkowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Maz.,
Julian Wojtalczyk ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie.

Wszyscy finaliści i laureaci otrzymali od sponsorów wartościowe nagrody, m.in. Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, albumy, sprzęt elektroniczny, gadżety, a także wycieczkę do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.