43. Tomaszowski Mały Konkurs Recytatorski rozstrzygnięty

Ponad 60 młodych recytatorów z Tomaszowa Mazowieckiego i powiatu tomaszowskiego wzięło udział w eliminacjach powiatowych 43. Tomaszowskiego Małego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 23 i 24 maja w Miejskim Centrum Kultury Browarna. Przesłuchania przeprowadzono w dwóch turniejach: recytatorskim oraz „wywiedzione ze słowa”.

Wydarzenie – jak co roku – cieszyło się dużym zainteresowaniem. Do konkursowych zmagań zgłosili się uczestnicy reprezentujący szkoły podstawowe oraz placówki kultury z terenu miasta i powiatu, były też zgłoszenia indywidualne. Przesłuchania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych: klas I–III, IV–VI oraz VII–VIII.

Młodzi miłośnicy słowa do swoich konkursowych prezentacji przygotowali bardzo różnorodny repertuar. Wśród najczęściej wybieranych autorów byli m.in.: Wisława Szymborska, Zbigniew Herbert, Rene Gościnny, Wanda Chotomska, Julian Tuwim, Jan Brzechwa, ks. Jan Twardowski, Agnieszka Frączek, Ludwik Jerzy Kern, ale pojawiły się także teksty autorek związanych z Tomaszowem – Emilii Tesz i Joanny Kulmowej.

Prezentacje uczestników (a było ich w sumie 66, w tym 57 w turnieju recytacji i dziewięć w „wywiedzionym ze słowa”) oceniało jury w składzie: Dorota Radziewicz – instruktorka teatralna w Ośrodku Kultury „Rondo” w Miejskiej Strefie Kultury w Łodzi, logopeda, reżyserka teatru dzieci i młodzieży; Ewa Audykowska-Wiśniewska – aktorka filmowa i teatralna, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, związana z Teatrem Jaracza w Łodzi oraz Paweł Audykowski – aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Jury konkursu po burzliwych obradach rada artystyczna zdecydowała się przyznać nagrody i wyróżnienia:

W kategorii klas I–III w turnieju recytatorskim:

I nagroda – Piotr Świnoga ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim
II nagroda – Maciej Porwański ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Tomaszowie Mazowieckim
II nagroda – Klara Kołodziejczyk ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
III nagroda – Adam Jabłoński ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim
III nagroda – Joanna Rejbicz z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim
III nagroda – Patryk Sujka z Zespołu Szkół w Komorowie

– Krzysztof Gońciarz ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim
– Hanna Kozłowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
– Maja Lasota – zgłoszenie indywidualne
– Laura Orłowska – zgłoszenie indywidualne
– Natalia Cieślak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim
– Stefania Miszczyk ze Szkoły Podstawowej w Lubochni
– Milena Latocha – zgłoszenie indywidualne

W turnieju „wywiedzione ze słowa”:

I nagroda – Julia Pawłowska ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Tomaszowie Mazowieckim
II nagroda – Oliwia Banaszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Tomaszowie Mazowieckim

– Aleks Uptas ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim
– Lila Smolarczyk-Sawicki ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim

W kategorii klas IV–VI w turnieju recytatorskim:

I nagroda – Małgorzata Szymacha z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubochni
II nagroda – Gabriela Szymczak ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim
II nagroda – Filip Chmal – zgłoszenie indywidualne
III nagroda – Urszula Mruszczyk ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim
III nagroda – Eryk Lupsa – zgłoszenie indywidualne
III nagroda – Diana Yemelianowa ze Szkoły Podstawowej w Osiedlu Niewiadów

– Marcin Tuchowski z Zespołu Szkół w Wiadernie
– Julia Pietras ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim
– Wiktoria Ścisłoska ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim
– Stanisław Kozłowski ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim
– Nikola Oleksik ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim

W turnieju „wywiedzione ze słowa”:

I nagroda – Alicja Szopa ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim
II nagroda – Nikola Głowa ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Tomaszowie Mazowieckim
III nagroda – Łucja Kot z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubochni

W kategorii klas VII–VIII w turnieju recytatorskim:

I nagroda – Hanna Kowalczyk – zgłoszenie indywidualne
II nagroda – Maria Mucha z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim
III nagroda – Maja Darmos z Publicznej Szkoły Podstawowej w Glinniku

wyróżnienia: – Hanna Biegun z Archidiecezjalnej Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Tomaszowie Mazowieckim
– Aleksandra Sobczyńska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
– Dominika Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim
– Aleksandra Kafar – zgłoszenie indywidualne.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy.

− Poziom artystyczny tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Zauważyliśmy, że właściwy dobór repertuaru do wieku uczestników otwiera w nich pokłady autentyczności – podkreślają jurorzy i dodają: – Organizacja wydarzenia również była na najwyższym poziomie. Gratulujemy wysokiej frekwencji uczestników. Doceniamy Państwa wkład w krzewienie kultury żywego słowa, rozwijanie talentów i ekspresji twórczej dzieci.

Patronat nad 43. Tomaszowskim Małym Konkursem Recytatorskim objęli starosta tomaszowski Mariusz Węgrzynowski oraz prezydent miasta Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko.