28. Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Zielona Nuta” za nami

1. Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Zielona Nuta” odbył się w miniony weekend (24.-26 marca) w Tomaszowie Mazowieckim. W tym roku udział wzięło prawie 180 uczestników w 39 zespołach. Uczestnicy prezentowali się w dwóch kategoriach tematycznych – piosenki harcerskiej i turystycznej oraz piosenki żołnierskiej i patriotycznej.
Zdjęcie z części konkursowej

Dodatkowo każda z kategorii oceniana była z podziałem na trzy grupy wiekowe – zuchy (7-11 lat), harcerze (12-16 lat) oraz wędrownicy (powyżej 16 lat). W tegorocznej edycji ocenie osobno zostały poddane osoby przynależące do Związku Harcerstwa Polskiego oraz osoby niezrzeczone – wokaliści i zespoły ze szkół i placówek kultury (kategoria OPEN). Oprócz Tomaszowian, na scenie wystąpili uczestnicy z Inowłodza, Opoczna, Radomska, Starachowic, Zgierza oraz Ostrzeszowa Wielkopolskiego.

Jury pod przewodnictwem pani Katarzyny Borowskiej - kierowniczki Miejskiego Ośrodka Kultury – wraz z panią Agnieszką Dąbrowską, panią Magdalena Dudaczyk oraz druhami pwd. Szczepanem Goską i phm. Kamilem Borkowskim wysłuchali wszystkich,
a następnie przystąpili do obradowania. W ich trakcie uczestnicy konkursu mogli liczyć na wiele atrakcji.

Niedzielne ogłoszenie laureatów poprzedził koncert Harcerskiego Zespołu Wokalno-Instrumentalnego "Wołosatki". Po ogłoszeniu wyników, odbył się koncert laureatów.

W kategorii OPEN w piosence harcerskiej i turystycznej wśród zuchów pierwsze miejsce otrzymali ex aequo zespół Szalone Dzieciaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2
oraz Ada Lewandowska ze Szkoły Podstawowej nr 12.

Na drugim miejscu znalazł się duet ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim – Natalia Marmur i Wiktoria Pająk.

Trzecia nagroda powędrowała do Joanny Dziedzic, również ze Szkoły Podstawowej nr 12.

Wśród trochę starszych przyznano jedynie dwa drugie miejsca Justynie Borkowskiej z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 oraz Mai Kunieckej z Zespołu Szkół nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim.

W piosence żołnierskiej i patriotycznej najlepsza wśród najmłodszych okazała
się Iga Lewandowska z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim.

Drugie miejsce otrzymał duet ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim - Natalia Kaszluga i Michalina Kurzyk.

Trzecie miejsce zdobyła Natalia Kaszluga ze Szkoły Podstawowej nr 12.

W grupie wiekowej od 12 do 16 lat pierwsze miejsce powędrowało do duetu z Zespołu Szkół nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim - Mai Kunieckiej i Anny Mazur.

Drugie do Marty Miller ze Starachowickiego Centrum Kultury

Trzecie do Justyny Borkowskiej z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim.

W obu kategoriach tematycznych nikt nie wystąpił w grupie wiekowej powyżej 16 lat.

Wśród członków Związku Harcerstwa Polskiego również nagrodzono tych najbardziej utalentowanych. W piosence żołnierskiej i patriotycznej wśród zuchów wyróżniono 7 Gromadę Zuchową „Leśne Duszki”, a wśród harcerzy zespół „Pluszaki” z 15 Tomaszowianie Drużyny Harcerzy „Dziewięćsił” im. rot. Witolda Pileckiego. Pośród wędrowników wyróżnienie powędrowało do Kręgu Starszyzny Hufca Inowłódz „Węzeł”, zaś trzecie miejsce otrzymała 3 Zgierska Wodna Drużyna Wędrownicza „Andromeda”.

W piosence harcerskiej i turystycznej wśród zuchów najlepszy okazał się zespół ZuzuDżem z Hufca Inowłódz, zaraz za nim uplasowała się 4 Ujezdzka Gromada Zuchowa „Wolne Orły”, zaś trzecie miejsce zajęła 8 Lubocheńska Gromada Zuchowa „Kubusiowe Bractwo”. Z harcerzy pierwsze miejsce zdobyła Anna Orczyk z Hufca Starachowice, drugie zajęła 7 Radomszczańska Drużyna Harcerska „Dębina, trzecie 22 Tomaszowska Artystyczna Drużyna Harcerska „Słoneczni” im. Aleksandra Kamińskiego. Wyróżniono również Zespół „Pomarańczarnia Young” z 115 Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia” z Hufca Starachowice. Wśród najstarszych wyróżniono zespół „Wilki” z Hufca Inowłódz, trzecie miejsce zagarnęła 3 Zgierska Wodna Drużyna Wędrownicza „Andromeda”, zaś drugie Zespół „Pomarańczarnia Old” z 115 Drużyny Harcerskiej „Pomarańczarnia” z Hufca Starachowice.

Całe spotkanie zamknął występem zespół „Na kwintę” z Hufca Opoczno, który otrzymał w tegorocznej edycji Festiwalu nagrodę Grand Prix oraz zajął pierwsze miejsce
w omawianej ostatnio kategorii.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom, a każdemu uczestnikowi dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie za rok!

Organizatorzy dziękują osobom i instytucjom wspierającym, tj. Staroście Powiatu tomaszowskiego – panu Mirosławowi Kuklińskiemu oraz Starostwu Powiatowemu za patronat honorowy, Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego – panu Marcinowi Witko oraz Urzędowi Miasta, Wójtowi Gminy Tomaszów Mazowiecki – panu Franciszkowi Szmiglowi oraz Urzędowi Gminy, Miejskiemu Centrum Kultury na czele z panią Anną Zwardoń, dyrektorowi Zespołu Szkół nr 4 – pani Wacławie Bąk, Miejskiemu Zakładowi Komunikacji, sklepowi meblowemu „Józef”, producentowi wyrobów z drobiu „Rol-Drob S.A.”, sklepowi sportowemu Maratończyk, sklepowi sportowemu Południk20 oraz Cukierni Mazurek.

Zdjęcia na:

Źródło: Hufiec ZHP Tomaszów Mazowiecki